Recom Power REC3.5-4809DRW/R10/A
REC3.5-4809DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4809DRW/R10/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO
Datasheet Download
REC3.5-4809DRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-4809DRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-4809DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4809DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4809DRW/R10/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)194mA, 194mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4809DRW/R10/A
Related LinksREC3.5-480, REC3.5-4809DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4809DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-4809DRW/R10/A
DIAC 32-40V 2A DO35 datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 149 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf