Recom Power REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
REC3.5-4809DRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO
Datasheet Download
REC3.5-4809DRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-4809DRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)194mA, 194mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-4809, REC3.5-4809DRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4809DRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4809DRW/R8/C/X1
THYRISTOR 320V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
IC CLOCK SS EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 275VAC datasheet.pdf