Vicor Corporation V375C28M150BL3
V375C28M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V375C28M150BL3.pdf
Availability of V375C28M150BL3
QUANTITY
V375C28M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28M150BL3
Internal Part NumberEIS-V375C28M150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28M150BL3
Related LinksV375C28, V375C28M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28M150BL3 Details Description
Related parts for V375C28M150BL3
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OCTAL TTL-ECL XLATR 24-DIP datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf