Recom Power REC3.5-4812DRW/R10/A
REC3.5-4812DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812DRW/R10/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO
Datasheet Download
REC3.5-4812DRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-4812DRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-4812DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812DRW/R10/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA, 145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812DRW/R10/A
Related LinksREC3.5-481, REC3.5-4812DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-4812DRW/R10/A
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X1X5" 7A CRS datasheet.pdf
RES 850 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
Avalanche Photodiode Bias Controller and Wide Range (5 nA to 5 mA) Current Monitor IC datasheet.pdf