Recom Power REC5-1212DRW/H2/C/SMD
REC5-1212DRW/H2/C/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212DRW/H2/C/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212DRW/H2/C/SMD.pdf
Availability of REC5-1212DRW/H2/C/SMD
QUANTITY
REC5-1212DRW/H2/C/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212DRW/H2/C/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-1212DRW/H2/C/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212DRW/H2/C/SMD
Related LinksREC5-1212D, REC5-1212DRW/H2/C/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212DRW/H2/C/SMD Details Description
Related parts for REC5-1212DRW/H2/C/SMD
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 5/3.3V DUAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 5A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONN SHELL LCEDI 30POS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A datasheet.pdf