Recom Power REC5-1212DRW/H6/A
REC5-1212DRW/H6/A picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212DRW/H6/A
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212DRW/H6/A.pdf
Availability of REC5-1212DRW/H6/A
QUANTITY
REC5-1212DRW/H6/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212DRW/H6/A
Internal Part NumberEIS-REC5-1212DRW/H6/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212DRW/H6/A
Related LinksREC5-121, REC5-1212DRW/H6/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212DRW/H6/A Details Description
Related parts for REC5-1212DRW/H6/A
CER RESONATOR 4.91MHZ SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf