Recom Power R2D-1215-R
R2D-1215-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1215-R
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R2D-1215-R.pdf
Availability of R2D-1215-R
QUANTITY
R2D-1215-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1215-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1215-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 66mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1215-R
Related LinksR2D-1, R2D-1215-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1215-R Details Description
Related parts for R2D-1215-R
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LIFTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf