Recom Power REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD.pdf
Availability of REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
QUANTITY
REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
Related LinksREC5-2405SR, REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD Details Description
Related parts for REC5-2405SRWZ/H/B/M/SMD
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 210KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf