Recom Power REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL.pdf
Availability of REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
QUANTITY
REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)556mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
Related LinksREC5-2409SR, REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL Details Description
Related parts for REC5-2409SRWZ/H6/A/CTRL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf