Recom Power REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R.pdf
Availability of REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
QUANTITY
REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
Related LinksREC5-2412SR, REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R Details Description
Related parts for REC5-2412SRW/H4/C/SMD-R
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 410MHZ 2A SMD datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf