Recom Power REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Related LinksREC5-243.3SRW, REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 75A SOT-227B datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
A4 3KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-4 5C1-2 datasheet.pdf
CARD MARKER 2" V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH datasheet.pdf
3,3UF 100V 5X11 datasheet.pdf