Recom Power REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3.3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
Related LinksREC5-243.3, REC5-243.3SRWZ/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H2/A/M
CHOKE COMMON MODE 10000UH datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
KIT DEV STANDARD EC19W01 datasheet.pdf
SBC 3.5" ATOM D510 LVDS PCIE SSD datasheet.pdf