Recom Power REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
Related LinksREC5-483.3S, REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRWZ/H6/A/X2
JUMPER-H9992TR/1852YL/X 5" datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT 32BIT LV 96FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE CLAMP NATURAL 3/8X1/2"DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 160A HEXFET datasheet.pdf