Recom Power REC6-0505SRW/R10/C
REC6-0505SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC6-0505SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 6W SGL 5V OUT DIP24
Datasheet Download
REC6-0505SRW/R10/C.pdf
Availability of REC6-0505SRW/R10/C
QUANTITY
REC6-0505SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-0505SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC6-0505SRW/R10/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Medical Approved DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-0505SRW/R10/C
Related LinksREC6-0505, REC6-0505SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-0505SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC6-0505SRW/R10/C
SWITCH BASIC SPDT 5A SOLDER 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 28DIP datasheet.pdf
IC ADC 14B SER/PAR 105M 64VQFN datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 3.79"L X 3.79"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf