Recom Power REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Related LinksREC7.5-123., REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
PHOTODETECTOR SCHMITT SIDE LOOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf