Recom Power REC7.5-2405DRW/H2/A/M
REC7.5-2405DRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-2405DRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V
Datasheet Download
REC7.5-2405DRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-2405DRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-2405DRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-2405DRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-2405DRW/H2/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)750mA, 750mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-2405DRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-240, REC7.5-2405DRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-2405DRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-2405DRW/H2/A/M
IC VIDEO AMP DUAL W/DVR 8-DMP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123F datasheet.pdf
IC CLOCK SRC CK409B 56SSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 21UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 256MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 8 5.0V 28-SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT PIN datasheet.pdf