Recom Power REC7.5-4805SRW/H3/A/M
REC7.5-4805SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-4805SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC7.5-4805SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-4805SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-4805SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-4805SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-4805SRW/H3/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-4805SRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-480, REC7.5-4805SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-4805SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-4805SRW/H3/A/M
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 450MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
THERMOSTAT 3800 INDUSTRIAL GRADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
LNYRD BRKWY FLT 3/8" CLP RD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf