| Internal Part Number | EIS-REC8-483.3SRWZ/H3/A/M | |
| Featured Product | REC8/10/15 Series DC/DC Converters | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE REC8 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.6A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 8W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (9 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 5.28W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | REC8-483.3SRWZ/H3/A/M | |
| Related Links | REC8-483.3, REC8-483.3SRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 1627560000 | TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |
 | 1106414-2 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ2 M25 | datasheet.pdf | |
 | 906-420 | RND SPACER 0.085" NYLON 10.67MM | datasheet.pdf | |