Texas Instruments REG102UA-2.85G4
REG102UA-2.85G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG102UA-2.85G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.25A 8SOIC
Datasheet Download
REG102UA-2.85G4.pdf
Availability of REG102UA-2.85G4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG102UA-2.85G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG102UA-2.85G4
Internal Part NumberEIS-REG102UA-2.85G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG102UA-2.85G4
Related LinksREG102U, REG102UA-2.85G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG102UA-2.85G4 Details Description
Related parts for REG102UA-2.85G4
DIODE ZENER 150V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 150-158MHZ 144" datasheet.pdf