Texas Instruments REG104FA-2.5/500G3
REG104FA-2.5/500G3 picture photo
Mfg. Part Number
REG104FA-2.5/500G3
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK
Datasheet Download
REG104FA-2.5/500G3.pdf
Availability of REG104FA-2.5/500G3
QUANTITY
REG104FA-2.5/500G3 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG104FA-2.5/500G3
Internal Part NumberEIS-REG104FA-2.5/500G3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG104FA-2.5/500G3
Related LinksREG104FA-, REG104FA-2.5/500G3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG104FA-2.5/500G3 Details Description
Related parts for REG104FA-2.5/500G3
KIT FERRULE NONINS AWG12-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf