Texas Instruments REG104FA-2.7KTTT
REG104FA-2.7KTTT picture photo
Mfg. Part Number
REG104FA-2.7KTTT
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 1A DDPAK
Datasheet Download
REG104FA-2.7KTTT.pdf
Availability of REG104FA-2.7KTTT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG104FA-2.7KTTT Order Process
Ship out your order
Specifications of REG104FA-2.7KTTT
Internal Part NumberEIS-REG104FA-2.7KTTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG104FA-2.7KTTT
Related LinksREG104FA, REG104FA-2.7KTTT Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG104FA-2.7KTTT Details Description
Related parts for REG104FA-2.7KTTT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W datasheet.pdf
IC PCMCIA CARD SW MATRIX 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A GP20 datasheet.pdf