Texas Instruments REG113NA-3.3/3K
REG113NA-3.3/3K picture photo
Mfg. Part Number
REG113NA-3.3/3K
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT23-5
Datasheet Download
REG113NA-3.3/3K.pdf
Availability of REG113NA-3.3/3K
QUANTITY
REG113NA-3.3/3K Order Process
Ship out your order
Specifications of REG113NA-3.3/3K
Internal Part NumberEIS-REG113NA-3.3/3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)425mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG113NA-3.3/3K
Related LinksREG113N, REG113NA-3.3/3K Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG113NA-3.3/3K Details Description
Related parts for REG113NA-3.3/3K
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW SILHOUETTE HERM datasheet.pdf
RES 270 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf