Recom Power REM10-1205S/A/CTRL
REM10-1205S/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-1205S/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REM10-1205S/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-1205S/A/CTRL
QUANTITY
REM10-1205S/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-1205S/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-1205S/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-1205S/A/CTRL
Related LinksREM10-120, REM10-1205S/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-1205S/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-1205S/A/CTRL
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 90 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 222OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 90W 50V datasheet.pdf