Susumu RG1005P-2261-W-T1
RG1005P-2261-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2261-W-T1
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2261-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-2261-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-2261-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2261-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2261-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2261-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-2261-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2261-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-2261-W-T1
IC MONITOR TRPL SPPLY PREC 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 30K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
4 SCKT STRGLT 50' 28W08 10-3NOGU datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 50W 48V DUAL 15A datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf