Recom Power REM10-1215S/A/CTRL
REM10-1215S/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-1215S/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REM10-1215S/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-1215S/A/CTRL
QUANTITY
REM10-1215S/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-1215S/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-1215S/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-1215S/A/CTRL
Related LinksREM10-121, REM10-1215S/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-1215S/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-1215S/A/CTRL
CONVERTER DC-DC 10W 48V/15V SGL datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 120/240V 250A TO220 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND SILVER 7' datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6A TO220F datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 32MA 140 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf