Recom Power REM10-4824SW/C
REM10-4824SW/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-4824SW/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
REM10-4824SW/C.pdf
Availability of REM10-4824SW/C
QUANTITY
REM10-4824SW/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-4824SW/C
Internal Part NumberEIS-REM10-4824SW/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-4824SW/C
Related LinksREM10-4, REM10-4824SW/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-4824SW/C Details Description
Related parts for REM10-4824SW/C
SWITCH UNIT ILLUM 5V SPDT BLUE datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLLER WIRE LD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TNC(F)BLKHD CR RG-58/U,58C/U datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf