Recom Power REM10-483.3SW/C
REM10-483.3SW/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-483.3SW/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REM10-483.3SW/C.pdf
Availability of REM10-483.3SW/C
QUANTITY
REM10-483.3SW/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-483.3SW/C
Internal Part NumberEIS-REM10-483.3SW/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency82.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-483.3SW/C
Related LinksREM10-4, REM10-483.3SW/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-483.3SW/C Details Description
Related parts for REM10-483.3SW/C
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 150MA 2.67 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf