ebm-papst Inc. RER190-39/14/2TDLOU
RER190-39/14/2TDLOU picture photo
Mfg. Part Number
RER190-39/14/2TDLOU
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 24V 190X69MM IP68
Datasheet Download
RER190-39/14/2TDLOU.pdf
Availability of RER190-39/14/2TDLOU
QUANTITY
RER190-39/14/2TDLOU Order Process
Ship out your order
Specifications of RER190-39/14/2TDLOU
Internal Part NumberEIS-RER190-39/14/2TDLOU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRER190TDU
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 190mm Dia x 69mm W
Air Flow376.7 CFM (10.67m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise-
Power (Watts)57.1W
RPM2900 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 30VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER190-39/14/2TDLOU
Related LinksRER190-39, RER190-39/14/2TDLOU Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER190-39/14/2TDLOU Details Description
Related parts for RER190-39/14/2TDLOU
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2X5MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW SHIEL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf