Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT78R7
RMCF0402FT78R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT78R7
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT78R7.pdf
Availability of RMCF0402FT78R7
QUANTITY
RMCF0402FT78R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT78R7
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT78R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT78R7
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT78R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT78R7 Details Description
Related parts for RMCF0402FT78R7
FIXED IND 2.5MH 10A 44 MOHM CHAS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 250W datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LIGHTRAY MPX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
RES 28K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
EIL CRNT CTRL RLY 200-500MA 230V datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf