Vishay/Dale RER40F28R7RCSL
RER40F28R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F28R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F28R7RCSL.pdf
Availability of RER40F28R7RCSL
QUANTITY
RER40F28R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F28R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F28R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F28R7RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F28R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F28R7RCSL Details Description
Related parts for RER40F28R7RCSL
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
IC PLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
30+30 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.375K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 17.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf