Vishay/Dale RER40F4640PCSL
RER40F4640PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4640PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 464 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4640PCSL.pdf
Availability of RER40F4640PCSL
QUANTITY
RER40F4640PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4640PCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4640PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4640PCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4640PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4640PCSL Details Description
Related parts for RER40F4640PCSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
FILTER SAW 303.8MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX TRI 5V RS-232 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 135 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OLED DISPLAY 4X20 YELLOW datasheet.pdf
ASSY, CAP, 12 POS, AMPSEAL 16, V datasheet.pdf