Vishay/Dale RER40F9R09MCSL
RER40F9R09MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F9R09MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F9R09MCSL.pdf
Availability of RER40F9R09MCSL
QUANTITY
RER40F9R09MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F9R09MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F9R09MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F9R09MCSL
Related LinksRER40F9, RER40F9R09MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F9R09MCSL Details Description
Related parts for RER40F9R09MCSL
JUMPER-H1505TR/A2015W/X 10" datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATING ELEMENT REPLACEMENT KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM YLW FOG LAMP datasheet.pdf