Vishay/Dale RER45F15R0RC02
RER45F15R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F15R0RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F15R0RC02.pdf
Availability of RER45F15R0RC02
QUANTITY
RER45F15R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F15R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F15R0RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F15R0RC02
Related LinksRER45F1, RER45F15R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F15R0RC02 Details Description
Related parts for RER45F15R0RC02
IC DETECTOR VOLT 0.9V CMOS 4SOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CORD GRIP 4.5-10.5MM DIAM datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 2.5W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
GDT 200V 20% 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf