Vishay/Dale RER45F4990PC02
RER45F4990PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4990PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4990PC02.pdf
Availability of RER45F4990PC02
QUANTITY
RER45F4990PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4990PC02
Internal Part NumberEIS-RER45F4990PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)