Vishay/Dale RER50F1050RCSL
RER50F1050RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1050RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 105 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1050RCSL.pdf
Availability of RER50F1050RCSL
QUANTITY
RER50F1050RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1050RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1050RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1050RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1050RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1050RCSL Details Description
Related parts for RER50F1050RCSL
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 225mA (Switch) Backlight TSOT-23-5 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 3.3V 0.6A CL-2025 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf