Vishay/Dale RER50F3401RC02
RER50F3401RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3401RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.4K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3401RC02.pdf
Availability of RER50F3401RC02
QUANTITY
RER50F3401RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3401RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F3401RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)