Vishay/Dale RER55F1331MCSL
RER55F1331MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1331MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.33K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1331MCSL.pdf
Availability of RER55F1331MCSL
QUANTITY
RER55F1331MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1331MCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1331MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1331MCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1331MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1331MCSL Details Description
Related parts for RER55F1331MCSL
BUZZER PIEZO 10V 16.5MM RADIAL datasheet.pdf
BEZEL LOPRO 1.8"W/1.0X.87WINDOW datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN REV 200V 250A DO205AB datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf