Vishay/Dale RER55F1501RCSL
RER55F1501RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1501RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1501RCSL.pdf
Availability of RER55F1501RCSL
QUANTITY
RER55F1501RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1501RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1501RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1501RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1501RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1501RCSL Details Description
Related parts for RER55F1501RCSL
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
RES 47 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
JUMPER PLUG 2POS DOUBLE ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A DPAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf