Vishay/Dale RER55F2000RCSL
RER55F2000RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F2000RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F2000RCSL.pdf
Availability of RER55F2000RCSL
QUANTITY
RER55F2000RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F2000RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F2000RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F2000RCSL
Related LinksRER55F2, RER55F2000RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F2000RCSL Details Description
Related parts for RER55F2000RCSL
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 700 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
WSW-M25 SERRATED WSH SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf