Vishay/Dale RER55F28R0MCSL
RER55F28R0MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F28R0MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F28R0MCSL.pdf
Availability of RER55F28R0MCSL
QUANTITY
RER55F28R0MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F28R0MCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F28R0MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F28R0MCSL
Related LinksRER55F2, RER55F28R0MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F28R0MCSL Details Description
Related parts for RER55F28R0MCSL
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC I2C BUS HUB 5-CH 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC/VDC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf