Vishay/Dale RER55F3010RCSL
RER55F3010RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3010RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3010RCSL.pdf
Availability of RER55F3010RCSL
QUANTITY
RER55F3010RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3010RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F3010RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3010RCSL
Related LinksRER55F3, RER55F3010RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3010RCSL Details Description
Related parts for RER55F3010RCSL
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 4CH W/ON-CHIP PLL 48LQFP datasheet.pdf
TFLEX 680,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS datasheet.pdf
JESD204B FOR LATTICEECP3 datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf
COVER FOR A1000 SERIES datasheet.pdf
10UF 200V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf