Vishay/Dale RER55F31R2RCSL
RER55F31R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F31R2RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 31.2 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F31R2RCSL.pdf
Availability of RER55F31R2RCSL
QUANTITY
RER55F31R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F31R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F31R2RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)