Vishay/Dale RER55F50R0RC02
RER55F50R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F50R0RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F50R0RC02.pdf
Availability of RER55F50R0RC02
QUANTITY
RER55F50R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F50R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F50R0RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F50R0RC02
Related LinksRER55F5, RER55F50R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F50R0RC02 Details Description
Related parts for RER55F50R0RC02
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20G/MDM20H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.6A 101 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf