Vishay/Dale RER55F50R0RC02
RER55F50R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F50R0RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F50R0RC02.pdf
Availability of RER55F50R0RC02
QUANTITY
RER55F50R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F50R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F50R0RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F50R0RC02
Related LinksRER55F5, RER55F50R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F50R0RC02 Details Description
Related parts for RER55F50R0RC02
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F-2L datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE 5V LINE DFN datasheet.pdf