Vishay/Dale RER60F1781RC02
RER60F1781RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1781RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.78K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1781RC02.pdf
Availability of RER60F1781RC02
QUANTITY
RER60F1781RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1781RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1781RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1781RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1781RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1781RC02 Details Description
Related parts for RER60F1781RC02
BOX STEEL BLACK 10"L X 8"W datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf