Vishay/Dale RER60F1960RCSL
RER60F1960RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1960RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1960RCSL.pdf
Availability of RER60F1960RCSL
QUANTITY
RER60F1960RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1960RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1960RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1960RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1960RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1960RCSL Details Description
Related parts for RER60F1960RCSL
RELAY SSR 2CH HI-SIDE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
TRANS GAN 3N-CH 100V BUMPED DIE datasheet.pdf