Vishay/Dale RER60F1R50RCSL
RER60F1R50RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1R50RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1R50RCSL.pdf
Availability of RER60F1R50RCSL
QUANTITY
RER60F1R50RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1R50RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1R50RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1R50RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1R50RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1R50RCSL Details Description
Related parts for RER60F1R50RCSL
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
REG 5V TO 3.3V 12A BIAS SMD datasheet.pdf
IC 8-BIT ADDRESSABL LTCH 24-SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 56 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 10MLF datasheet.pdf
OSC XO 39.3216MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX FLEXRAY 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 5.3A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
DKLP1 COMPENSATED CHOKE 7A datasheet.pdf
3+3 WAY M VERT BM SMT W/5MM JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf