Vishay/Dale RER60F2370RCSL
RER60F2370RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2370RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2370RCSL.pdf
Availability of RER60F2370RCSL
QUANTITY
RER60F2370RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2370RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2370RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2370RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2370RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2370RCSL Details Description
Related parts for RER60F2370RCSL
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRKS4-FSGY datasheet.pdf
PATCHCORD SOCKET-BANA PLUG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf