Vishay/Dale RER60F2611RC02
RER60F2611RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2611RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2611RC02.pdf
Availability of RER60F2611RC02
QUANTITY
RER60F2611RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2611RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F2611RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2611RC02
Related LinksRER60F2, RER60F2611RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2611RC02 Details Description
Related parts for RER60F2611RC02
IDC CABLE - MCF64K/MC64G/X datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 40A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf