Vishay/Dale RER60F26R7RCSL
RER60F26R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F26R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 26.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F26R7RCSL.pdf
Availability of RER60F26R7RCSL
QUANTITY
RER60F26R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F26R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F26R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)